Рекомендації щодо вибору теплоносія


Вибір теплоносія - важливий етап у підготовці системи опалення до довгої і надійної роботи. Правильно підібраний теплоносій не дасть Вашій системі замерзнути у випадку поломки опалювального обладнання, виникнення аварійних ситуацій, пов'язаних з відключенням газу та електроенергії. Якщо Вам необхідно залишити будинок на тривалий час в зимовий період, а працюючий без нагляду котел викликає почуття неспокою - теплоносій захистить Вашу систему від замерзання, а Вас від витрат на її відновлення.

Найпоширенішою і загальнодоступною рідиною для систем опалення є вода. Але температура замерзання води 0 °C, що у випадках виникнення вищезгаданих ситуацій призводить до виходу з ладу всієї системи, адже лід в системі опалення руйнує труби й радіатори.

В якості низькозамерзаючого теплоносія раніше широко використовувався автомобільний тосол. Тосол виготовляється на основі етиленгліколю, який відноситься до класу помірно отруйних речовин. Тосол охороняє систему від замерзання, проте в разі виникнення протікання виділяє випаровування, небезпечні для людей і тварин. Тому використовувати його для опалення житлових приміщень, як і будь-які інші рідини на основі етиленгліколю, не рекомендується.

Останнім часом для заповнення систем опалення стали використовувати безпечні теплоносії, так звані побутові антифризи, при виготовленні яких не використовуються отруйні речовини.

Основами нетоксичних теплоносіїв є пропіленгліколь або водно-мінеральна основа.

При виборі теплоносія слід враховувати: можливу мінімальну температуру у Вашому регіоні, тип котла встановленого в системі, види матеріалів і сплавів, з яких виготовлені компоненти системи.

Температура початкової кристалізації теплоносія:

Найпопулярнішими в нашій країні є теплоносії з температурою початковій кристалізації -30 ° C. Навіть якщо для Вашої місцевості не властиві такі низькі температури, певний запас морозостійкості теплоносія надає впевненості в результативності системи. Слід зазначити, що теплоносій навіть у разі кристалізації не перетворюється в лід, а отже не розширюється і не руйнує систему.

Сумісність теплоносія з опалювальним устаткуванням і компонентами системи:

Всі основи теплоносіїв, які ми розглядаємо, в чистому без домішок вигляді мають високу корозійну активність, тому використання їх в чистому вигляді або в якості водного розчину приведе до руйнування системи.

Мінімального корозійного впливу теплоносіїв на всі елементи системи дозволяють досягти антикорозійні присадки і стабілізуючі компоненти, що додаються при виготовленні.

Як показала практика використання теплоносіїв в різних видах систем опалення та проведені випробування на їх взаємодію з елементами системи при високих і низьких температурах, є ряд обмежень по сумісності окремих видів обладнання та основ теплоносіїв.

Теплоносії на основі пропіленгліколю найбільш універсальні і можуть використовуватися в системах опалення, охолодження, вентиляції та інших теплообмінних апаратах. Сумісні з більшістю видів котлів, труб, радіаторів.

Не допускається використання теплоносіїв на основі пропіленгліколю в котлах електролізного типу, в яких нагрівання відбувається за рахунок пропускання електричного струму через теплоносій.

Не можна використовувати даний вид теплоносіїв, якщо елементи системи складаються з оцинкованих деталей або сполук. Також не використовуйте при монтажі або ремонті системи хлорідвмісних флюсів та м'яких припоїв.

Теплоносії на водно-мінеральній основі рекомендовані для застосування в системах опалення малої і середньої потужності (до 100 кВт), системах охолодження і теплових насосах. Як і попередній вид теплоносіїв, дані теплоносії мають ряд обмежень і рекомендацій по сумісності з обладнанням.

Заборонено використання теплоносіїв на водно-мінеральній основі в котлах електролізного типу, контактних водонагрівачах, автономних радіаторах з електричним ТЕНом.

Якщо у Вашій системі встановлені алюмінієві радіатори з використанням мідних труб або перехідників, для виключення вірогідності виникнення електрохімічної корозії уникайте прямого контакту міді та алюмінію в місцях з'єднань. Використовуйте перехідники з чавуну або латуні. Також перехідники рекомендується використовувати в разі з'єднання алюмінієвого радіатора із сталевими трубами. Робоча температура теплоносіїв на водно-мінеральній основі в системі з алюмінієвими радіаторами не повинна перевищувати +50°C.

Окремо варто зазначити, що всі теплоносії на перерахованих основах мають більш високий показник текучості у порівнянні з водою, тому ймовірність виникнення протікань, пов'язаних з поганою герметичністю системи, зростає. При монтажі системи використовуйте тільки якісні прокладки, герметики й ущільнювальні матеріали.

При заповненні системи теплоносієм необхідно видалити все повітря з системи, бо крім виникнення повітряних пробок, що заважають циркуляції рідини в системі, наявність повітря провокує виникнення інтенсивної корозії.

Якщо Ви вирішили використовувати теплоносій в системі, яка працювала раніше на воді, перед заливкою теплоносія рекомендується очистити систему від наявного в ній накипу і корозії шляхом промивання, з використанням призначених для цього засобів.

Для впевненості в сумісності конфігурації Вашої системи опалення з будь-яким видом теплоносіїв, перед покупкою проконсультуйтеся з фахівцем.